Deaktivering af “Find” før reparation

Inden du afleverer din Apple-enhed til reparation, skal “Find” være deaktiveret. Ellers kan vi i nogle tilfælde ikke reparere eller teste enheden korrekt. Her guider vi dig trin for trin, så din enhed er klar til indlevering.

Så sikrer du en problemfri reparation hos ServiceIT

Hvis “Find” ikke er slået fra, kan det betyde, at vi ikke kan gennemføre reparationen eller teste enheden korrekt efterfølgende. Derfor anbefaler vi, at du deaktiverer funktionen, inden du indleverer din Mac, MacBook, iPhone eller iPad til service. Dette matcher den generelle praksis for Apple-enheder ved reparation.

Hos ServiceIT hjælper vi dagligt kunder med reparation og service af Mac og MacBook, og vi lægger vægt på tryg og personlig rådgivning gennem hele forløbet.

    "*" indikerer påkrævede felter

    Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

    Sådan deaktiverer du “Find” via din computer

    Denne metode kan bruges, hvis du ikke har mulighed for at deaktivere funktionen direkte på selve enheden.

    Trin 1

    Gå til iCloud.com og log ind med dit Apple-id. 

    Trin 2

    Vælg “Find enheder”.

    Trin 3

    Vælg den enhed, du skal have repareret.

    Trin 4

    Klik på “Fjern denne enhed”.

    Trin 5

    Indtast din adgangskode og bekræft.

    Trin 6

    Når enheden er fjernet korrekt, er den klar til reparation.

    Vigtigt at vide

    Du skal ikke vælge “Slet denne enhed”, hvis dit formål blot er at gøre den klar til reparation, da det ikke deaktivere “Find”.

    Vi reparer alle de kendte mærker

    Hvorfor skal “Find” være deaktiveret?

    Apple beskytter enheder med sikkerhedsfunktioner, der kan forhindre adgang til visse tests og reparationstrin, når “Find” stadig er aktiv.

    Ved at deaktivere “Find” sikrer du, at vi kan:

    • Gennemføre reparationen uden forsinkelser
    • Teste enheden korrekt efterfølgende
    • Aflevere en fuldt fungerende enhed tilbage

    Har du brug for hjælp?

    Er du i tvivl om, hvordan du deaktiverer “Find”, hjælper vi dig gerne.

    Kontakt os inden indlevering – så sikrer vi, at alt er klar.

    Det siger vores kunder

    Brug for en hurtig reparation?

    Intet problem er for stort eller småt. Har du for eksempel problemer med opsætningen af dit mailprogram, MitID eller din internet browser, så tag kontakt til os – vi er her for at hjælpe, og vi er altid lyttende, når du søger PC hjælp i Helsinge. Hvis problemet kræver en computer reparation, kan du læse mere her, ellers er du altid velkommen til at ringe til os på +45 61 61 71 71

    ServiceIT – Vi hjælper dig.

    "*" indikerer påkrævede felter

    Dette felt er til validering og bør ikke ændres.